Zawroty głowy – kiedy mogą być objawem poważnej choroby?

Zawroty głowy – kiedy mogą być objawem poważnej choroby?

Zawroty głowy to dolegliwość, która może wskazywać na wystąpienie bardzo poważnej choroby. Oczywiście, jeżeli wystąpiły one jednorazowo, to zapewne są oznaką zmęczenia i wskazują na konieczność odpoczynku. Jednak jeżeli taki objaw utrzymuje się od dłuższego czasu oraz nie ustępuje, wtedy koniecznie należy udać się do lekarza. Oto, na jakie choroby mogą wskazywać zawroty głowy. 

Zawroty głowy a poważne choroby

Zawroty głowy mogą dotknąć każdego. Zwłaszcza, jeśli w ostatnim czasie niewiele spaliśmy, uprawialiśmy wymagającą aktywność fizyczną lub przyjmowaliśmy silne leki. Czasem zawroty głowy mogą nastąpić nawet wtedy, gdy zbyt gwałtownie zmieniliśmy pozycję swojego ciała. Czasem może jednak okazać się, że zawroty głowy towarzyszą nam nieustannie przez cały dzień. W takim przypadku organizm daje nam sygnał, iż najpewniej wystąpiła jakaś poważna choroba. Szybka reakcja na pojawienie się takiej dolegliwości może uratować zdrowie lub życie.

Skąd biorą się zawroty głowy?

Zawroty głowy wynikają z nieprawidłowego działania systemu równowagi. Za równowagę w organizmie odpowiada mnóstwo powiązanych ze sobą elementów, takich jak błędnik, nerw słuchowy oraz jądra przedsionkowe zlokalizowane z mózgu. Odpowiednie funkcjonowanie systemu ludzkiej równowagi w stosunkowo łatwy i szybki sposób może zostać zaburzone. Jeżeli w trakcie przepływu sygnału z jednego narządu do drugiego wystąpią jakieś komplikacje czy nieprawidłowości, to doprowadzić to może właśnie do zawrotów głowy.

W przypadku, gdy zawroty głowy pojawiają się niezwykle rzadko oraz szybko ustępują, wówczas nie ma żadnych powodów do obaw. Tym bardziej, gdy w ostatnim czasie niewiele spaliśmy czy uprawialiśmy wymagającą aktywność fizyczną. Dopiero wtedy, gdy zawroty głowy towarzyszą nam systematycznie od dłuższego czasu oraz nieustannie się nasilają, powinno to wzbudzić naszą czujność. W przypadku odnotowania takich niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Pomoc specjalistów może okazać się nieoceniona w zdiagnozowaniu tego stanu.

Na jakie choroby mogą wskazywać zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą wskazywać na niezwykle groźne choroby, takie jak udar mózgu, wstrząs toksyczny czy wysypka. W przypadku udaru mózgu oprócz zawrotów głowy występują również objawy takie jak drętwienie kończyn po jednej ze stron ciała, trudności z mówieniem oraz ogólne osłabienie. Sepsie towarzyszy też biegunka, wymioty, wysypka oraz bardzo wysoka gorączka. Dodatkowe objawy wstrząsu toksycznego to z kolei wysoka gorączka, wysypka, spadek ciśnienia tętniczego, ból gardła i głowy oraz złuszczanie się naskórka.

Jeżeli takie objawy występują wraz z zawrotami, należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie. Tylko szybka interwencja lekarska daje szansę na uratowanie ludzkiego życia. Dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych oraz małych dzieci.

O jakich jeszcze chorobach mogą świadczyć zawroty głowy?

Systematycznie powracające zawroty głowy mogą również świadczyć o wystąpieniu innych, mniej groźnych chorób. Przewlekłe zawroty głowy mogą wskazywać np. na guza mostkowo móżdżkowego lub miażdżycę naczyń mózgowych. Z kolei krótkie oraz nagłe zawroty głowy mogą wskazywać, iż dany pacjent choruje na chorobę Meniere’a lub hipoglikemię.

Jeżeli zawroty głowy są jednorazowe, to nie wymaga to konsultacji lekarskiej. Czasem wystarczy po prostu odpocząć, zwolnić tempo życia oraz dobrze się wyspać. Dopiero wtedy, gdy domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, należy koniecznie wybrać się na wizytę u lekarza. Leczenie rozpoczęte we wczesnym stadium rozwoju choroby daje szansę na całkowite wyleczenie.