Z jakimi chorobami narządów płciowych zmagają się mężczyźni?

Z jakimi chorobami narządów płciowych zmagają się mężczyźni?

Zarówno kobiety jak i mężczyzn mogą dotykać różne dysfunkcje narządów płciowych. Wielu panów jednak unika wizyt u specjalistów takich jak androlog czy urolog, przez co ich szanse na wyleczenie się z groźnych chorób prącia czy jąder, są niższe. Istnieje szereg chorób, które mogą dotknąć narządy płciowe mężczyzn. Omawiamy je w niniejszym artykule. 

Jakie choroby narządów płciowych pojawiają się u mężczyzn? 

Najbardziej narażone na ostre zapalenia oraz inne groźne schorzenia są jądra oraz prącie. Wystąpienie chorób ma ogromny wpływ na ilość oraz jakość spermy. Jeżeli problem jest bardzo poważny, mężczyzna może nawet stać się bezpłodny. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka. 

Mężczyźni powinni regularnie udawać się do lekarzy takich jak urolog czy androlog. Niestety, zdecydowana większość z nich wybiera się do lekarza od spraw męskich dopiero wtedy, gdy problem jest już naprawdę bardzo poważny. Wtedy na leczenie może już być za późno. Poniżej omawiamy najpopularniejsze choroby, które mogą dotykać męskie narządy płciowe.

Stulejka

Jedno z najczęściej występujących schorzeń penisa. Do stulejki dochodzi wtedy, gdy napletek bardzo mocno oplata prącie, przez co jego zsunięcie jest niemożliwe. Wystąpienie stulejki jest uwarunkowane zazwyczaj brakiem higieny. Skutkiem stulejki jest wystąpienie wyjątkowo mocnego zapalenia prącia oraz napletka.

Pod napletkiem tworzy się także mnóstwo chorobotwórczych bakterii. Pierwszym symptomem wskazującym, iż mogło dojść do pojawienia się stulejki, jest mocny ból penisa oraz guzek pod napletkiem. Na narządach pojawiają się też brodawki.

Jeżeli stulejka dotyka dorosłego mężczyznę, konieczne jest szybkie wdrożenie leczenia. Jeżeli mężczyzna nie zgłosi się szybko do lekarza, stulejka może doprowadzić do wystąpienia niezwykle groźnych powikłań.

Choroba Peyroniego

Choroba Peyroniego, czyli zgięcie prącia, to schorzenie, które polega na stwardnieniu tkanek penisa. Powoduje to efekt wykrzywienia penisa. To z kolei prowadzi do tego, iż penis jest znacznie słabiej ukrwiony, co jednocześnie wywołuje spore zaburzenia wzwodu. Warto wiedzieć, że zgięcie prącia wywołuje wyjątkowo bolesne erekcje oraz skutecznie uniemożliwia odbywanie stosunków seksualnych.

Choroba Peyroniego jest schorzeniem, które dotyka mężczyzn w bardzo różnym wieku. Zdecydowanie najczęściej cierpią na tę dolegliwość mężczyźni, którzy przekroczyli 45-ty rok życia. Istnieje kilka poważnych przyczyn, które mogą wywołać wystąpienie choroby Peyroniego. Mianowicie: cukrzyca, niedobór witaminy E oraz mocny uraz mechaniczny. Zgięcie prącia, które jest nieleczone, może spowodować trwałą impotencję.

Zapalenie jąder

Zapalenie jąder jest spowodowane najczęściej nieleczonym zapalaniem cewki moczowej. Wówczas w cewce namnażają się bakterie, co powoduje wystąpienie niezwykle groźnego zakażenia. Objawem zakażenia są ogromne dolegliwości bólowe w trakcie oddawania moczu. Ujście cewki moczowej jest bardzo zaczerwienione. Jeżeli schorzenie jest nieleczone, przenosi się na pozostałe narządy, m.in. na jądra i najądrze.

Zapalenie jąder powoduje, że jądra stają się opuchnięte i zaczerwienione. Pacjent dotknięty tą dolegliwością zmaga się również jednocześnie z bardzo wysoką gorączką. Jeżeli leczenie nie zostanie odpowiednio szybko wprowadzone, może nastąpić mnóstwo bardzo groźnych powikłań. Niewyleczone zapalenie jąder może nawet spowodować trwałą bezpłodność. Z tego powodu mężczyzna, który zaobserwuje u siebie jakieś niepokojące objawy, powinien jak najszybciej udać się do urologa.