W czym i jak tworzyć CV?

Po pierwsze, CV należy napisać w dobrym edytorze tekstu takim, jak któraś z nowszych wersji Microsoft Word, lub Open Office ? edytory te mają zaawansowane opcje formatowania tekstu, które pozwolą uczynić dokument bardziej przejrzystym. Niechętnie patrzy się teraz na CV pisane od ręcznie, czy też na maszynie. Jako zaś, że dostęp do zaawansowanych edytorów tekstu nie stanowi problemu, należy z nich skorzystać. Bardziej zaawansowani użytkownicy komputera mogą skorzystać do przygotowania CV programu InDesign, czy też innych, które dają więcej opcji graficznych.

Typ i rozmiar czcionki w CV

CV powinno być dokumentem przejrzystym i eleganckim. Dlatego też, warto zadbać o dobranie odpowiedniej czcionki oraz jej rozmiaru. Godne polecenia są przede wszystkim czcionki klasyczne i eleganckie zarazem. Pasować będzie popularny Times New Roman, Calibri, Arial, czy też Tahoma. Można jednak pobawić się nieco stylem i poszukać innej. Pamiętać jednak należy, by nie wybierać takich ze zbyt dużą ilością ornamentów, ponieważ będą one mniej czytelne, a czytelność jest najważniejsza. W całym dokumencie czcionka powinna być taka sama.

Rozmiar czcionki nie powinien być ani zbyt mały, ani też zbyt duży ? dopasować należy go do ilości zawartych informacji. Polecane są rozmiary 11, 12, czy 14 ? jednak warto przyjrzeć się kilku opcjom, by wybrać tę najlepszą.

Warto pamiętać o tym, że dobrze jest wyróżnić nagłówki poszczególnych sekcji CV ? najlepiej poprzez zwiększenie rozmiaru czcionki o jeden punkt w stosunku do tego, w którym pisane są szczegóły naszego doświadczenia zawodowego, czy też dane osobowe. Elementy bardziej szczegółowe zaś ? takie, jak zakres obowiązków na danym stanowisku, można o jeden punkt zmniejszyć. Zadbajmy o pogrubienie najważniejszych sekcji, tytułów nagłówków, czy kluczowych słów ? stosujmy jednak ten zabieg oszczędnie, by nie stracił na znaczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.