Pożycie seksualne w ciąży – czy jest w ogóle możliwe?

Pożycie seksualne w ciąży – czy jest w ogóle możliwe?

Wiele par po uzyskaniu informacji na temat tego, iż już wkrótce przyjdzie na świat ich potomek, całkowicie rezygnuje z uprawiania seksu, ponieważ obawia się, że mogłoby to wywołać niebezpieczeństwo dziecka znajdującego się w łonie matki. Takie obawy są jednak mocno przesadzone. Specjaliści podkreślają, że przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa uprawianie seksu jest jak najbardziej możliwe. Oto, o czym należy pamiętać decydując się na seks w ciąży. 

 

Seks w trakcie ciąży – najważniejsze informacje 

U większości pań pierwsze tygodnie ciąży wiążą się z prawdziwą burzą hormonów. Temu zjawisku towarzyszą też nudności, wymioty oraz ogromne wahania nastrojów. Wszystko to powoduje, że kobieta nie jest zbyt chętna do tego, aby odbywać seks ze swoim partnerem. Warto jednak wiedzieć o tym, że wspomniane zmiany hormonalne w żeńskim organizmie powodują, że ciało kobiety jest znacznie wrażliwsze na dotyk. To z kolei powoduje, że doznania odczuwane przez kobietę w trakcie orgazmu mogą być wręcz kosmiczne.

Kobiety bardzo obawiają się jednak uprawiania seksu podczas ciąży, ponieważ są przekonane, iż miłosne igraszki mogą stanowić zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Warto wiedzieć, że jeżeli partnerzy stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, to uprawianie seksu w żaden sposób nie zagraża dziecku. Bez problemu można też używać naturalnych lubrykantów, czyli płynów nawilżających. Nie mają one negatywnego wpływu na stan zdrowia dziecka.

Najbardziej kobiety unikają seksu podczas pierwszego trymestru ciąży, gdyż wówczas ryzyko poronienia jest największe. Warto wiedzieć, że aktualne badania naukowe jasno i dobitnie wskazują, że skurcze macicy w trakcie orgazmu nie mają jakiegokolwiek wpływu na zwiększenie ryzyka poronienia. 

Gdy następuje drugi trymestr ciąży, większość nieprzyjemnych dolegliwości takich jak nudności czy wymioty mija. Jest to dla kobiet bardzo przyjemny czas. Jednocześnie panie odczuwają wówczas znacznie większą ochotę na seks. Dodatkowo brzuch nie jest jeszcze dość duży, dlatego uprawianie seksu nie jest jeszcze dużym wyzwaniem. Kochankowie muszą jednak zawsze pamiętać o tym, aby wybierać takie pozycje, które nie będą gniotły okolic brzucha. Na wielu panów lekko zaokrąglony brzuszek ich partnerek działa lepiej niż niejeden afrodyzjak. Uprawianie seksu podczas ciąży może jeszcze bardziej scementować związek oraz polepszyć relacje pomiędzy przyszłymi rodzicami.

 

Uprawianie seksu w ostatnim trymestrze ciąży

Wraz z upływem czasu ochota kobiety na seks może słabnąć. Zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży kobieta może całkowicie stracić zainteresowanie sferą seksualną. Jest to spowodowane sporym rozmiarem brzucha. Kobiety wówczas czują się bardzo ociężałe, spada im samoocena. U niektórych kobiet występują nie tylko wahania nastrojów, ale nawet skłonności do depresji. Jednocześnie przyszłe mamy uskarżają się na problemy z oddychaniem i zgagę. 

Seks może być sposobem na to, aby wprawić przyszłą mamę w lepszy nastrój. Musi ona jednak wyrazić na to zgodę. Seks można uprawiać praktycznie aż do samego końca. Nie ma obaw, że seks wywoła przedwczesny poród. Wiele kobiet tego się najbardziej obawia, dlatego powinny zdawać sobie sprawę z tego, że jest to mit, który z rzeczywistością nie ma absolutnie nic wspólnego.

Podsumowując, nie istnieją żadne przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży. Mężczyzna powinien jednak zwrócić uwagę na preferencje swojej partnerki. Jeżeli kobieta czuje się bardzo źle i nie wykazuje zainteresowania sferą seksu w trakcie ciąży, trzeba to uszanować.