Poradnik pisania CV

Miejsca zatrudnienia (miejsca, w których do tej pory pracowaliśmy – udokumentowane), te również wymieniamy w odwrotnym porządku chronologicznym, podobnie jak z wykształceniem, tutaj również podajemy datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, również nazwę firmy, zajmowane w niej stanowisko a także zakres naszych obowiązków – to również krótko (wzmianka), zakres naszych obowiązków w dotychczasowej pracy, szerzej możemy opisać w życiorysie – CV nie jest od tego.

Nie w każdej sytuacji nazwa stanowiska w mojej dotychczasowej pracy znaczy to samo co przykładowo. w tej, do której składamy cv ważne jest zaznaczenie zakresu obowiązków, które spoczywały niejako na naszych barkach w poprzednich firmach, w których pracowaliśmy. Można w paru punktach, równoważnikami zdań wymienić (nie opisać) co się robiło (na przykład. w jednej korporacji manager pasjonuje się zarządzaniem ludźmi a zaś w drugiej ta sama nazwa stanowiska ma możliwość znaczyć, że manager para się wyłącznie sprzedażą czy pozyskiwaniem nowych klientów).

Co jednak napisać gdy jesteśmy młodzi i dopiero zaczynamy pracę i nie posiadamy dotychczasowego doświadczenia w żadnej spółce? Jeżeli już nie posiadamy doświadczenia zawodowego, w tym miejscu musisz napisać o stażach, które mieliśmy szansę odbyć lub o praktykach zawodowych. Mężczyźni i kobiety, które startują niejako dopiero ze swoją karierą zawodową powinny napisać o każdym doświadczeniu, które zdobyły w taki sposób. Warto wręcz wspomnieć o działalności w wielorakiego stylu organizacjach studenckich, czy nawet w harcerstwie (na pewno nie ze starannosią, pisać należy wyłącznie prawdziwe dane!). Takiego typu dane są bardzo cenne dla przyszłego ewentualnego pracodawcy, ponieważ będą one świadczyły o naszych umiejętnościach podejmowania samodzielnych wyborów, aktywności i zaangażowaniu w różnego stylu schematy a także o kwalifikacji pracy w zespole, która jest bardzo ważna – na każdym stanowisku pracy.

Warto w CV do dokładnie sprecyzowanej korporacji wspomnieć także o umiejętnościach, których normalnie w CV nie ujmujemy, a na które pracodawca może kłaść szczególny nacisk.

Dalszym punktem, który powinno zawierać Curriculum Vitae to warsztaty i warsztaty, które przeszliśmy w przeszłości – jednak należy wypisać tylko te, które mogą mieć znaczenie dla pracodawcy. Wypisujemy zatem jedynie takie kursy czy szkolenia, które są ważne ze względu na stanowisko o które się ubiegamy w danej spółce.

W CV można także zamiesić dane o naszych cechach charakteru, które mogą być istotne na rzecz waszego przyszłego pracodawcy. Warto to zrobić natomiast wówczas jedynie wówczas gdy nasze praktykę zawodowe jest bardzo ubogie, albo nie posiadamy go w ogóle. Powinno się wówczas zademonstrować wszelkie inne swoje mocne strony, swoje atuty. Jeżeli już natomiast nasz przebieg ścieżki do sukcesu zawodowej jest nader bogaty, wówczas pomińmy dużo lepiej ten punkt w CV a zamieśćmy te informacje w liście motywacyjnym (o ile takowy jest wymagany na informacje stanowisko pracy – ponieważ nie każdy pracodawca ma czas i chce czytać nasz życiorys czy list motywacyjny).