List motywacyjny układ

Work Home Life signBardzo ważny jest również układ poszczególnych elementów w naszych aplikacjach, nie może na takich dokumentach zabraknąć daty, naszych danych a także zwrotu ?Szanowni Państwo?, ?szanowna Pani?, ?Szanowny Panie?, osoba, która otrzyma nasze aplikacje musi wiedzieć do kogo są one adresowane, to logiczne.

Jak w każdym dokumencie, czy wypracowaniu czy jakiejkolwiek pracy (co pamiętać powinniśmy jeszcze z lat szkolnych) bardzo istotne są 3 części teksty, a mianowicie:

1.wstęp

2.rozwinięcie

3zakończenie.

We wstępie piszemy o jakie stanowisko się ubiegamy ? ten element możemy nawet wytłuścić (zaznaczyć pogrubioną czcionką). Warto też wspomnieć o tym skąd dowiedzieliśmy się o wolnym etacie w danej firmie, można napomknąć również do sytuacji firmy, by osoba, która przegląda naszą aplikację, wiedziała, że wiemy do kogo piszemy, wiemy czym firma się zajmuje i w jakiej jest sytuacji. Zaraz po wstępie przechodzimy do opisywania siebie ? jako do kandydata odpowiedniego na dane stanowisko w firmie, czyli do rozwinięcia. By wszystko napisać odpowiednio, by niczego nie pominąć (zwłaszcza najistotniejszych faktów) przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego, na osobnej kartce wypiszmy jakie oczekiwania ma pracodawca, by w liście motywacyjnym utwierdzić go w tym, że spełniany wszystkie jego wymagania i jesteśmy idealnym kandydatem na to stanowisko. Jeśli wymagania podane nie były, to sami powinniśmy się postawić w sytuacji szefa danej firmy i zastanowić się, jakie wymagania my postawilibyśmy naszym przyszłym pracownikom. W liście motywacyjnym powinniśmy zawrzeć wszystkie informacje o których nie mogliśmy wspomnieć w Curriculum Vitae a więc o odbytych kursach, szkoleniach, o tym jakie stanowisko pracy zajmowaliśmy w poprzedniej firmie, a jeśli jeszcze nie pracowaliśmy nigdzie, powinniśmy napisać o tym jak dobrze pracujemy w grupie (wspomnieć np. o grze w drużynie szkolnej na zawodach itd.) – niech pracodawca wie, że to właśnie my nadajemy się na dane stanowisko pracy, że sprostamy wszystkim jego wymaganiom.