List motywacyjny krok po kroku część 1

Najlepszym podsumowaniem niniejszego artykułu będzie stworzenie przewodnika pisania skutecznych listów motywacyjnych. Piszemy list krok po kroku. O czym nie mamy prawa zapomnieć?

List motywacyjny jest pismem urzędowym, zatem powinien być sporządzony w sposób profesjonalny i formalny. W lewym, górnym rogu umieszczamy zatem nasze dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania, kod i miasto, telefony kontaktowe, adres e-mail (rzadziej prywatną stronę internetową lub adres bloga). Adres e-mail powinien być naszym adresem oficjalnym. Często zdarza się bowiem, że zakładamy adresy o śmiesznie brzmiących nazwach, przydatne do komunikowania się ze znajomymi albo wysyłania aplikacji internetowych. Jeżeli nie mamy oficjalnego adresu, koniecznie go załóżmy- to zaledwie chwila pracy, a znacznie ułatwia życie. Pamiętajmy również o podawaniu numeru telefonu, pod którym jesteśmy dostępni przez większość dnia. Potencjalny pracodawca na pewno nie będzie bawił się w oddzwanianie do nas po kilka razy w ciągu jednego dnia. Część firm posiada ponadto numery zastrzeżone, skutkiem czego nie możemy później do nich oddzwonić.

 

Po prawej stronie, na wysokości danych adresowych, zamieszczamy datę złożenia podania oraz nazwę miejscowości. Kilka wersów niżej kładziemy adres firmy i nazwisko osoby, do której pismo ma być skierowane. Jeżeli nie posiadamy dokładniejszych namiarów, wpisujemy jedynie adres i nazwę firmy. W większości ogłoszeń internetowych osoba rekrutująca podaje jednak dokładne namiary.

Początek listu nikomu nie powinien sprawiać problemów. Znajdziemy jednak osoby, które miast rozpocząć list utartym wyrażeniem „Szanowni Państwo”, „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”, piszą po prostu „Witam”. Formuła „Witam” nie jest formułą grzecznościową i zupełnie nie oddaje powagi stylu pisanego. Jeżeli nie wiemy, czy mamy przyjemność „korespondować” z kobietą, czy z mężczyzną, wskazane jest użycie formuły „Szanowni Państwo”.