Kwalifikacje w CV

Stan cywilny, NIP czy narodowość – jeśli pracodawca nie wymaga tychże informacji to nie umieszczamy ich w aplikacjach.

W wykształceniu w większości przypadków ukazują się informacje o ukończeniu szkoły podstawowej – są one zbędne. Priorytetowo w wypadku ludzi, które posiadają długoletnie praktykę, lub pracowały na wysokim szczeblu menedżerskim zbędne będą informacje o ukończeniu szkoły podstawowej, a wręcz średniej.

Nasze kwalifikacji, które wymienimy w CV powinny przykuć uwagę pracodawcy, niedopatrzeniem jest zatem podawanie tak błahych kwalifikacji jak przykładowo. obsługa aparatu fotograficznego, czy telefonu komórkowego… (owszem, w wielu CV znalazły się takie w tym momencie dane…).

Do naszych zainteresowań dodajemy tylko te, które identycznie W jaki sposób w umiejętnościach przykują uwagę pracodawcy czytającego nasze CV, nie wolno więc w dokumencie włożyć zainteresowań, które mogą być postrzegane jako „dziwne” a dosłownie „dziwaczne”…

Czy kłamstwo w CV wyjdzie na jaw? Popłaca czy nie? Prawie każdy z nas zna przysłowie: „Kłamstwo posiada krótkie nogi”. Ono w każdym momencie wyjdzie na jaw. Sytuacja ta dotyczy redagowania swojego CV. O ile informacje o Twoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowemu czy wykształceniu będą nieprawdziwe to masz spory problem, ponieważ gdy pracodawca musi być zainteresowany Twoją aplikacją, będziesz musiał w późniejszym czasie potwierdzić dane, które zawarłeś w CV. Będziesz musiał pokazać dyplomy czy świadectwa ukończenia szkół i zaświadczenia od poprzedniego pracodawcy (jeśli już pracowałeś). Dokładnie tak samo jest z umiejętnościami. Jeśli będzie taka sytuacja, w której pracodawca wymaga danych umiejętności, na informacje stanowisko to w bardzo krótkim czasie Twoje kwalifikacji zostaną zweryfikowane. Tak samo jak kłamstwa o zainteresowaniach, to kłamstewko w większości przypadków wychodzi już podczas rozmowy kwalifikacyjnej – pracodawca może przecież chcieć zagłębić się w temat Twoich zainteresowań, o których wspominałeś w Curriculum Vitae i od razu pozna po Tobie, gdy zainteresowania były tylko na papierze, a nie w życiu.

By podsumować zagadnienie o najczęstszych błędach w CV, trzeba przypomnieć, że niedociągnięcia pojawiają się w bardzo wielu przypadkach wtedy podczas gdy wysyłamy dużo programów, do różnorakich pracodawców. Par excellence jest zatem skonsultować swoje CV z inną osobą, która zauważy te usterki, których my nie zauważyliśmy przedtem.