Jak napisać List motywacyjny

wzory_cvJak napisać list motywacyjny i co w nim tak naprawdę trzeba zamieścić?

Przede wszystkim –

Dane adresowe ? zawsze w lewym górnym rogu (podobnie zresztą jak w CV) zamieszczamy imię, nazwisko, nasz aktualny adres zamieszkania, numer telefonu a także adres poczty elektronicznej (e-mail). Przydatna wskazówka: zwróć uwagę jaki masz adres e-mail, jeśli bowiem zawiera on dziwne znaki, śmieszne wyrazy to raczej załóż nowe konto, ponieważ dziwny, a wręcz nie poważny adres e-mail może działać na naszą niekorzyść. Numer telefonu, który podajemy w aplikacjach to również numer, który powinien być cały czas osiągalny ? a przynajmniej w przyjętych godzinach pracy ? nikt nie każe Wam odbierać telefonów późnym wieczorem.

Na tej samej wysokości co dane adresowe, ale po prawej stronie musi być zamieszczona nazwa miejscowości, w której mieszkamy i data, w której składany podanie. Również po prawie stronie, poniżej miejscowości i daty zamieści musimy pełną nazwę firmy a także adres pracodawcy do którego wysyłamy swoje aplikacje.

Krótkie powitanie i wstęp, to kolejny element, jaki musi być zawarty w liście motywacyjnym. Zdarza się też (rzadko) tak, że nie wiemy właściwie do kogo kierujemy list motywacyjny, swoją aplikację, dlatego też na wstępie warto jest w takim wypadku użyć formy ?Szanowni Państwo?, w przypadku jednak gdy wiemy jakiej płci jest osoba do której kierujemy swoje dokumenty aplikacyjne, możemy odpowiednio użyć form ?Szanowna Pani?, ?Szanowny Panie?.