Czy banany są zdrowe?

Banany

Banan to owoc, który uwielbia wiele osób – dorosłych i dzieci. Zanim dociera do Polski, przebywa długą drogę – dlatego musi być zerwany w niedojrzałym stanie. Powoduje to utratę pewnych wartości odżywczych, a niektórzy z nas z tego powodu rezygnują z jedzenia bananów. Jak więc jest naprawdę – czy banany są zdrowe?

Wartości odżywcze – przede wszystkim potas

Ten żółty owoc zawiera sporo witamin (A, C, E, K, witaminy z grupy B) oraz minerałów (wapń, potas, magnez, fosfor). Najwięcej jest w nim potasu, który odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, trawiennego i wielu organów. Niedobór potasu objawia się najczęściej skurczami i drżeniem mięśni, problemami z oddychaniem oraz ogólnym osłabieniem. Jedzenie bananów wspiera nie tylko sportowców, choć to właśnie oni często sięgają po taką przekąskę.

Inne superskładniki banana

Banany zawierają też pektynę, która oczyszcza z toksyn i pomaga osobom cierpiącym na cukrzycę. Osłabia wrażliwość na glukozę i obniża tzw. zły cholesterol. Spore ilości żelaza wspierają walkę z anemią i podnoszą poziom hemoglobiny. W bananie kryje się też prebiotyk, który pomaga jelitom odbudowywać korzystne bakterie. Przeciwutleniacze i karotenoidy są pomocne w walce z chorobami oczu oraz zwyrodnieniami. Magnez i witamina B6 ochnaturalnie.pl  rozluźniają mięśnie i łagodzą ból napięciowy, np. menstruacyjny.

Dobre samopoczucie

Przyjemność odczuwania po zjedzeniu banana wynika nie tylko z jego pysznego smaku. Banany zawierają tryptofan, który metabolizuje się w ciele, po czym uwalnia serotoninę! Ten hormon jest odpowiedzialny za dobre samopoczucie i występuje w lekach przeciwdepresyjnych. W bananach znajduje się też dopamina, która wykazuje podobne działanie. Wspomniany magnez i B6 ułatwiają zrelaksowanie się.

Poprawa odporności

Choć z zimą kojarzą nam się głównie pomarańcze i mandarynki, warto sięgać wtedy po banany. Zawarte w nich witaminy zwalczają wolne rodniki i produkują czerwone krwinki. Wymienione mikroelementy pomagają utrzymać organizm w zdrowiu i być gotowym na ewentualną walkę z chorobą.