CV – mini poradnik

Każdy z nas pisał albo może być musiał napisać Curriculum Vitae (CV). Czy istnieje jakaś wyjście, na dobrze napisane CV? Chcemy wszakże przed potencjalnym, przyszłym pracodawcą wypaść jak w pełnym tego słowa znaczeniu, jednak nie możemy przesadzić, chociażby z długością Curriculum Vitae, ponieważ żadna osoba nie posiada ani czasu, ani ochoty czytać wielostronicowych referatów. Piszemy zatem, krótko, zwięźle i na temat. Konkrety. CV powinno bowiem mieć nie więcej niż dwie strony A4. Trzeba pisać o wszystkim – krótko, w CV mają się znaleźć konkretne informacje, te które będą interesowały Waszego pracodawcę. Rozpisać możemy się dopiero w życiorysie, rozwinąć indywidualne doświadczenie, czy zainteresowania – w CV należy tego jednak unikać!

Pamiętajmy, iż Curriculum Vitae to niejako nasza wizytówka. Tak więc dokument ten (o ile nie drogą mailową) powinien być dostarczony w folii ochronnej, bądź w teczce, żeby nie miało pozaginanych rogów, czy nie było wymięte. Dokument ten, świadczy o nas samych, o mojej dbałości i schludności. Zadbajmy więc o to, by dokument był jak najbardziej profesjonalny i czysty.

W CV zawsze muszą się odnaleźć dane osobowe, a również te dane, które dotyczą waszego dotychczasowego tytułu zawodowego (jeżeli jesteśmy podczas studiów, czy kursów, też możemy o tym napisać), praktykę zawodowe to także bardzo ważna informacja – najczęściej to właśnie według tej informacji pracodawca dobiera sobie nowych pracowników do swojej firmy. Powinno się także wspomnieć w jakim stopniu, jakimi językami obcymi władamy. Tak zatem dane osobowe, wykształcenie, znajomość języków i dotychczasowe wiedzę praktyczną zawodowe – to właśnie te informacje są tymi „podstawowymi” dla każdego z pracodawców.

Dane osobowe to na 100 procent nasze imię i nazwisko, adres zamieszkania, data urodzenia a także (bardzo ważny, a w bardzo wielu przypadkach pomijany) numer telefonu komórkowego – zależnie od stanowiska o które się ubiegamy, możemy również podać adres email – do łatwego komunikowania się z potencjalnym pracodawcą.

Informacje na temat naszego tytułu zawodowego powinny być wypisane w odwrotnej kolejności chronologicznej, a więc zaczynając od tego co miało strefe ostatnio. To w chwili obecnej w tym miejscu powinno się podać datę rozpoczęcia i zakończenia edukacji, powinno się napisać pełną nazwę uczelni czy szkoły, wydział a też kierunek. Warto tu też wspomnieć o specjalizacji, o tych wiodących przedmiotach, które mieliśmy w szkole czy na studiach, zdarza się, że (zależnie od stanowiska o jakie się ubiegamy w danej firmie) można wspomnieć również tematykę pracy magisterskiej, czy licencjackiej.

Język obcy – tutaj krótko, musimy podać na jakim stopniu znajomości każdego wypisanego języka się znajdujemy – zarówno w mowie jak i w piśmie. Jeżeli już miały w naszym życiu miejsce dowolne kursy językowe, które odbyliśmy za granicą, jeżeli już zdobyliśmy dowolne certyfikaty ze szkół językowych, czy również jakiś olimpiad i konkursów, które będą potwierdzać nasze umiejętności – również powinniśmy wspomnieć tutaj o nich – jednakże KRÓTKO i konkretnie.