Co musi się znaleźć w CV

Języki obce

W wielu zawodach istotna jest znajomość języków obcych. Dlatego też, jeśli zna się jakieś ? nawet w podstawowym stopniu, warto się tym w CV pochwalić. Nie można jednak poprzestać na wymienieniu obcych języków, które się zna. Warto określić poziom znajomości ? z podziałem na:

bierną znajomość języka ? to jest rozumienie go w mowie i piśmie,
umiejętność porozumiewania się w mowie
umiejętność tworzenia komunikatów pisemnych

Nie należy koloryzować swoich umiejętności ? warto za to podkreślić, jeśli takie istnieją, posiadanie certyfikatów językowych z danego języka.

Dodatkowe umiejętności

Jeśli posiadamy prawo jazdy, kursy i uprawnienia ? na przykład do obsługi wózków widłowych, prowadzenia audytów jakościowych, koniecznie należy o tym poinformować pracodawcę, wyszczególniając je w tej sekcji. Pochwalić się warto także umiejętnością obsługi komputera i zaawansowanych programów ? na przykład Płatnika, czy też Photoshopa.

Zainteresowania i hobby

Ta sekcja w CV nie jest obowiązkowa ? warto jednak ją zamieścić, ponieważ może to być dobry punkt zaczepienia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętać trzeba jednak, by pisać jedynie o prawdziwych zainteresowaniach i nie próbować wzbogacić swojej sylwetki o rzeczy, o których nie mamy pojęcia tylko dlatego, by lepiej to wyglądało.

Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych

To obowiązkowy element każdego CV, bez którego przyszły pracodawca nie może go przyjąć. Klauzula ta jest przyzwoleniem na przetwarzanie danych osoby ubiegającej się o posadę ? wpisanie ich do bazy, jak i korzystanie z nich w trakcie kontaktu. Brzmi ona następująco:

Zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 r. o Ochronie danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz. 883, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji i selekcji

Profil zawodowy

Dobrym pomysłem jest, pod danymi osobowymi, umieszczenie krótkiego profilu zawodowego ? jednego, maksymalnie dwóch krótkich zdań, które w skrócie opisują najważniejsze kompetencje kandydata ? są jego wizytówką w pigułce. Może mieć to duże znaczenie z perswazyjnej perspektywy ? pamiętajmy, że rekruter poświęca CV co najwyżej kilka minut- skrót informacji na górze, może ułatwić podjęcie decyzji o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba jednak postarać się o to, by ta krótka wizytówka napisana była w taki sposób, który przekona przyszłego pracodawcę bez wątpienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.