Bez tego ani rusz w CV

liam-miller-cv-1-3Forma

Curriculum Vitae powinno być krótkie i proste w formie. Zaprezentowane fakty muszą być w sposób jasny i zwięzły. Nie przesadź z długością. Jak się okazuje specjaliści do spraw rekrutacji rozpatrują głównie cv, które ma jedną, maksymalnie dwie strony. Osoba dokonująca selekcji kandydatów musi mieć możliwość porównania jednego CV z drugim. Skup uwagę na istotniejszych kwestiach.

Pamiętaj, że nikt nie będzie czytał czterech stron, gdy ma do przejrzenia kilkadziesiąt lub więcej portfolio. Staraj się używać skróty myślowe i zachowuj logiczny ciąg zdarzeń. Skrótów myślowych nie pomyl z skrótami! Rekruter nie zna twojego życiorysu tak jak ty i co tobie może wydawać się logiczne, przez niego może być opacznie zrozumiane. Możesz przedstawiać korzystne dla siebie fakty, ale nigdy nie koloryzuj.

Dane osobowe i kontaktowe

Nigdy nie wysyłaj dokumentów aplikacyjnych z adresu e-mailowego, który brzmi śmiesznie, wszelkie @buziaczki, @amorki odpadają! Chcesz, żeby traktowano cię poważnie. E-mail musi brzmieć wiarygodnie.

Dane kontaktowe powinny być wpisane w przejrzysty sposób.

Nierzadko zdarza się, że kandydaci do pracy, swoje dane wpisują tylko raz, następnie dopisują nowe elementy w edukacji, doświadczeniu, nie zwracając uwagi na dane osobowe, które uległy zmianie. W ten sposób, na rozmowie nietrudno o wpadkę, gdy rekruter zapyta: gdzie pan/pani mieszka? A podasz adres różniący się od tego w cv. Bardzo niezręcznie przyjdzie tłumaczyć się, że adres zamieszkania jest inny, niż zameldowania. Uważaj, ten drugi może być dodatkowo mylący.

Dla przykładu, jeżeli pochodzisz z Jeleniej Góry, studiujesz na Uniwersytecie Jagielońskim i ubiegasz się o pracę w Krakowie, nie wpisuj adresu twojego rodzinnego domu. Bardzo prawdopodobne, że twój przyszły szef pomyśli, iż podjęcie pracy będzie wiązało się dla ciebie z przeprowadzką.

Nie podawaj telefonu stacjonarnego, bo może dojść do sytuacji, gdy pracodawca będzie dzwonić do domu, podczas gdy Ciebie w nim nie będzie. Zawsze najpewniejszą formą kontaktu z kandydatem jest numer telefonu komórkowego.

Można, ale nie trzeba, dopisać dodatkowe informacje jak: stan cywilny, obywatelstwo, narodowość.

Zdjęcie

Niekoniecznie musi być to zdjęcie z dowodu osobistego, ale pamiętaj, że musisz na nim wyglądać pogodnie. Nie dołączaj zdjęcia, gdzie masz ponurą minę. Za taką osobę zostaniesz wzięty/a jaką siebie przedstawisz. Jeżeli nie jest to foto dowodowe, zadbaj by było one na neutralnym tle.

Wykluczone są fotografie z wyciętych zdjęć zbiorowych, gdzie ewidentnie widać czyjąś rękę lub cień innej postaci. Nie przesadź także z wielkością. Trzymaj się formatu, jaki jest w standardzie wywoływanego zdjęcia dowodowego.